Elektrotehničar energetike

multimed280 2Elektrotehničar energetike je zanimanje četvrtog stepena stručnosti koje omogućuje zaposlenje odmah posle srednje škole, kao i prohodnost za studiranje na visokoškolskim ustanovama, pod uslovima koje te ustanove propisuju.

Izborom ovog zanimanja postiže se:

• Upoznavanje sa osnovama projektovanja električnih instalacija, praktično obučavanje učenika u čitanju šema i projekata potrebnih za njihovu izradu;
  • Osposobljavanje za pripremu i štampanje gotovih projekata;
  • Osposobljavanje za izvođenje, pravilno održavanje, kao i pravilno postupanje pri pronalaženju i otklanjanju nastalih kvarova u električnoj instalaciji;
  • Osposobljavanje za pronalaženje i otklanjanje kvarova na električnim aparatima i uređajima;
  • Osposobljavanje za održavanje električnih mreža, za izvođenje radova u beznaponskom stanju, u blizini napona i pod naponom;
  • Upoznavanje sa problemima koji se javljaju u toku eksploatacije razvodnih postrojenja i trafo stanica i načina postupanja u rešavanju tih problema;
  • Osposobljavanje za samostalno obavljanje potrebnih ispitivanja i popravki elektromotora;
  • Osposobljavanje za upravljanje i održavanje elektromotornih pogona sa automatskim upravljanjem;
  • Upoznavanje sa značajem obnovljivih izvora energije;
  • Sticanje znanja o korišćenju računara u elektrotehnici, posebno u elektroenergetici;
  • Osposobljavanje za timski rad kroz rad u računarskoj mreži;
  • Sticanje radnih navika i smisla za samostalni rad.

Zaposlenje

Znanja i kompetencije koje učenici stiču daju im širok dijapazon mogućnosti zaposlenja u elektrodistribucijama, projektnim biroima, elektro servisima, razvodnim postrojenjima, trafo stanicama, elektromotornim pogonima industrijskih postrojenja, elektranama... Takođe, učenici se osposobljavaju za samostalan rad.

Nastavak školovanja

Učenici ovog obrazovnog profila polažu stručnu maturu koju čine obavezni i dodatni (izborni) deo. Obavezni deo stručne mature je obavezan za sve učenike i dovoljan za dobijanje kvalifikacije koja daje mogućnost zaposlenja. Dodatni (izborni) deo stručne mature istovetan je sa izbornim delom opšte mature (mature koju polažu učenici gimnazija), a polažu ga učenici koji planiraju da nastave školovanje na nekoj od visokoškolskih ustanova. Za dodatni deo stručne mature učenik može da se opredeli na osnovu sopstvenog izbora, a u zavisnosti od zahteva visokoškolske ustanove na kojoj planira da nastavi školovanje. Svakako, najbolju osnovu ovaj profil daje za nastavak školovanja na tehničkim fakultetima, a nastava iz opšteobrazovnih predmeta daje osnovu i mogućnost upisa na fakultete koji nisu usko povezani sa tehničkim naukama.

Praktična i blok nastava

Znanja stečena na časovima teorijske nastave učenici utvrđuju i upotpunjuju na časovima laboratorijskih vežbi i praktične nastave u školskim laboratorijama i u preduzećima u kojima se mogu realizovati određene teme. Škola poseduje četiri računarska kabineta i šest laboratorija za izvođenje vežbi i praktične nastave za potrebe ovog obrazovnog profila. Nastava u bloku se izvodi u kompaniji CRH sa kojom škola ima sklopljen ugovor. Kompanija učenicima obezbeđuje prevoz i topli obrok.

Spisak predmeta

1   1   1   1
2. Izborni program obrazovnog profila
    2   2